Akcja honorowego krwiodawstwa w Szczepanowie

W niedzielę 15 stycznia w godz. od 9 do 13.00 w Remizie OSP w Sczepanowie odbędzie się akcja krwiodawstwa, której organizatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Szczepanowie.

Zapraszamy wszystkich krwiodawców, jak również tych który jeszcze krwiodawcami nie są, ale chcieli by się przyłączyć do rodziny honorowych krwiodawców. Należy spożyć śniadanie, wypić kawę lub herbatę, i oczywiście nie zapomnieć dowodu osobistego. Prosimy o przekazanie zaproszenia członkom rodziny, znajomym i kolegom. Oddawanie krwi, wbrew pozorom, wcale nie jest trudne. Warto się przekonać i przyłączyć do tego szlachetnego ruchu. W ten sposób, nawet nie znając się na medycynie, nie dokonując żadnych bohaterskich czynów, możemy komuś uratować zdrowie, a nawet życie. Krew jest potrzebna zarówno przy planowych operacjach, jak i da ofiar np. wypadków drogowych, których jest jest przecież tak wiele. Średnio co dwie minuty komuś potrzebna jest krew, której nie powinno zabraknąć. To zaś zależy od tego, czy będzie odpowiednia ilość honorowych krwiodawców, gotowych podzielić się tym bezcennym lekiem.

Kto może oddawać krew?
Dawcami mogą być osoby cieszące się dobrym zdrowiem,w wieku od 18 do 65 lat i które ważą minimum 50 kg. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (jedna jednostka), czyli 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej w organizmie. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Po likwidacji Punktu Krwiodawstwa w Brzesku – swoją krew można oddać m.in. podczas doraźnie organizowanych akcji – takich jak ta w naszej remizie.

brzesko.info.pl / OSP Szczepanów